Výběr dětských svítidel – u nás je to jednoduché…

Všichni rodiče chtějí pro své děti to nejlepší a odráží se to i při řešení osvětlení dětského pokoje.  Vyplácí se dbát nejen na design ale také na praktičnost a zdravotní hledisko. Mít dobře zvolená dětská svítidla je stejně důležité jako například vybrat vhodnou matraci na spaní.

A co v dětském pokoji nesmí chybět? Kvalitní centrální svítidlo, ať už v podobě hezkého dětského lustru či přisazeného stropního světla do dětského pokoje se doporučuje doplnit o dětskou lampičku. U menších dětí se hodí nástěnná lampa nebo chcete-li dětské nástěnné světlo, které je vhodné i pro usínání. Při výběru zohledněte i to, že dětský pokoj je nejen místo pro hraní ale později i pro studium. U větších dětí musíme tedy myslet i na práci u psacího stolu nebo také na večerní čtení knih, k čemuž je ideální dětská stolní lampička

 

Jak vybrat lustr do dětského pokoje?

Základem pořádného osvětlení dětského pokoje je vždy lustr či jiné dětské stropní svítidlo. Chcete-li svému dítěti připravit opravdu krásné bydlení, tak vězte, že barva zdí a nábytek nejsou vše. Velkou roli v dnešní době hrají doplňky, mezi které řadíme i svítidla do dětského pokoje různých tvarů, barev i materiálů. Kromě designu určitě zohledňujte i snadnost údržby a čištění.

Přistoupíme tedy rovnou k výběru lustru do dětského pokojíčku. Máte-li místnost s nižším stropem, zvolte raději přisazená stropní svítidla, která doléhají přímo na strop. Podobně vhodná jsou bodová světla do dětského pokoje. I klasické dětské lustry dnes hýří kreativitou. Můžete vybírat stropní světla do dětského pokoje ve tvaru letadélka, autíčka, zvířátek, noční oblohy i sluníčka.  

Ať už zvolíte jakýkoliv motiv, dbejte na to, aby váš nový dětský lustr vrhal rozptýlené světlo s dostatečnou intenzitou. Dítě tráví v pokojíčku někdy i celý den, je tedy třeba, aby se mu zbytečně nekazily oči. Důležitý je také světelný zdroj, který použijete. Pro svou úspornost jsou velmi oblíbené LED žárovky. Jejich další výhodou je, že dokáží svítit v různých barvách světla, což je pro dětské oči příjemné.

 

A co dětské svítidlo na stěnu – nástěnné světlo?

Nezbytnou součástí osvětlení dětského pokoje jsou určitě dětské lampičky, ale na ty přijde řada až vám dítě trochu povyroste a bude se v pokojíčku učit nebo si číst. Pro menší děti neopomeňte vyřešit dětská nástěnná svítidla. Instalujeme jej do zóny spaní a pro menší děti volíme dětská světla s nižší intenzitou pro klidné usínání nebo třeba i přebalování.

Stejně jako dětské lustry tak i nástěnná svítidla do dětského pokoje se dnes dají sehnat v řadě krásných motivů, u nichž můžete vybírat z rozličných tvarů i barev, jež se bude hodit právě pro Váš dětský pokojíček. Trendem posledních let jsou sety, kdy koupíte dětský lustr, nástěnné světlo a třeba i dětskou lampičku v jednom motivu. 

 

Na psací stolek nebo k posteli je důležitá dětská stolní lampa – jak na její výběr?

dětské svítidlo

Když už zařizujete pokoj pro školáka, věnujte pozornost osvětlení jeho psacího stolu. Dětské stolní lampy by měly mít v případě psaní intenzitu 500 lx a ideální je když je možné je různě polohovat. Aby nedocházelo ke stínění na plochu kde se píše, měla by stolní lampička na stůl pro školáka stát u praváků na levé straně a u leváků vpravo. Světlo má padat z výšky asi 30 cm a v úhlu 60 až 70 stupňů, vše ale samozřejmě závisí na výšce dítěte.

A na co ještě při výběru dětské lampičky nezapomenout? Svítidlo by mělo být určitě neprůsvitné a neměla by z něj vyčnívat žárovka. V opačném případě by stolní lampička zbytečně oslňovala. Led žárovka se studeným bílým světlem pak napomáhá soustředění, protože se nejvíce podobá dennímu světlu a nezkresluje. Samozřejmostí, je že dětská stolní lampa stojí na pevném podkladu a že má při práci školák rozsvíceno i jiné světlo v dětském pokoji, ideálně to centrální tedy lustr nebo dětské stropní světlo.  Do dětských pokojů se nedoporučují stojací lampy, protože by o ně mohlo dítě při hraní zakopnout nebo se  zamotat do jejich kabelů.

Takže dětská stolní lampička už je vybrána, teď se ještě můžeme podívat na dětské noční světýlko. Pro některé děti se na čtení hodí i noční lampička nebo lampička s klipem. Obě se dají na trhu sehnat v mnoha barvách i provedeních