Jak vybírat svítidla do rodinného domu?

Světlo je symbolem domova stejně jako teplo. Svítidla a osvětlení hrála v lidském životě významnou roli odpradávna. Většinou šlo nejen o účel, ale také o symboliku a estetiku.

Svítidla, které v dnešní době používáme v domácnostech mají zcela jiný význam. Pokud jde o výběr osvětlení, symbolika světla a tepla zde stále zůstává...

Zdaleka nám ale nestačí, že lampa jenom svítí. Vymýšlíme se světlo jasné, tlumené, rozptýlené, soustředěné do prostoru, světlo teplé či studené. Aby toho nebylo málo, svítidla a různá osvětlení musí být nejen funkční a bezpečné, ale měla by být i dekorativní a samozřejmě by měla držet krok s vrtkavou módou.

Osvětlení v kuchyni

Velký důraz bychom měli klást na osvětlení v kuchyni. Světlo musí pracovní plochu osvětlovat tak, abychom si nestínili při práci, velmi vhodným osvětlením pracovní plochy jsou zářivky nebo bodové halogeny –bodovky. U jídelního stolu bychom měli volit světlo, které nás nebude obtěžovat při jídle, ale zároveň bude vhodné k činnostem např. čtení, psaní úkolů s dětmi atd.

Výběr lustru

S největší péčí vybíráme lustr nebo osvětlení do obývacího pokoje. Snad i proto uvažujeme při pořizování svítidel do obývacího pokoje více o jejich vzhledu než funkci. Nejlepší však je, když se spojí zajímavý design s optimální funkčností svítidel. Dávno neplatí, čím větší místnost, tím větší lustr, ve větším prostoru se vyjímají lustry dva nebo různá kombinace osvětlení např. lampy, lampičky, bodové osvětlení…

Osvětlení v ostatních místnostech

Osvětlení do ostatních pokojů volíme podle funkčnosti místnosti. Ložnici je vhodné osvítit tlumeně, světlo by mělo být tlumené a měkké, na nočním stolku by měla být čtecí lampa. Dětské pokoje opatříme zejména bezpečným a funkčním osvětlením. Pro naše nejmenší volíme osvětlení ve veselých barvách s pohádkovými motivy. Charakteristika pokoje se mění s věkem dítěte, proto pro malé děti volíme osvětlení, které zpříjemní dětské hry a usínání, pro školáky dbáme na kvalitním osvětlením psacího stolu a pracovní plochu dítěte.