Jak vybrat venkovní svítidla?

Většina zahradních svítidel se pyšní velice líbivým designem a vyrábí se v celých sériích. Není tedy problém sladit do jednoho stylu stropní přisazené svítidlo třeba s nástěnnou lampou anebo se samostatně stojícím zahradním LED svítidlem.

Zvyšuje-li se poslední dobou zájem o některou sekci osvětlení, tak je to právě venkovní osvětlení Vašeho domu a zahrady. Za několik posledních let se prodej venkovních svítidel a reflektorů zvýšil a to dokonce několikanásobně. Především v létě si chceme užívat večerní posezení s přáteli či rodinou a k tomu je třeba mít kvalitní venkovní osvětlení

Kde všude venkovní svítidla využijete? 

Venkovní světla vám pomohou osvítit vchod i vjezd do domu, skalku, stromy nebo třeba zahradní sochy. Oku lahodí i pohled na krásně nasvícenou zahradu, bazén či altán

Podle čeho vybírat venkovní světlo?

venkovní svítidlo

Požadavky na výběr venkovního svítidla jsou velmi specifické. Je třeba pohlídat několik důležitých technických parametrů. Vzhledem k tomu, že nároky na venkovní svítidlo jsou mnohem větší než na to interiérové, měli bychom myslet na jeho dostatečnou ochranu před vnějšími vlivy.

1. V první řadě bychom měli zkoumat typ krytí venkovního svítidla, což je parametr, jež ukazuje ochranu proti vlhkosti a prachu. Označuje se IP a měl by se nacházet v rozmezí IP44 až IP68.

2. Dále nás bude u venkovního osvětlení zajímat, jak dlouho vydrží svítit a zda je úsporné. Ve většině případů venkovní svítidla nevypínáme po celou noc. Často jsou nastavena automaticky a rozsvítí se v konkrétní hodinu. Právě proto bude důležité, aby měla dlouhou životnost a nízkou spotřebu energie. Tyto požadavky splňuje většina svítidel s technologií LED. 

3. Posledním důležitým bodem, na nějž se zaměřit při výběru venkovního osvětlení, je snadná údržba. Vybírejte tedy taková zahradní svítidla či reflektory, u nichž je minimální údržba. 

 

Jaké typy venkovního osvětlení se na trhu nabízí? 

Pro osvětlení fasády domu, chodníku či části příjezdové cesty jsou ideální venkovní nástěnná svítidla, která patří mezi nejoblíbenější venkovní světla vůbec. Současným trendem jsou venkovní světla s čidlem pohybu, jež jsou velmi praktická zejména díky úspoře energie. Naopak chceme-li světla na zahradu, například pro osvětlení příjezdové cesty, doporučuje se využít samostatně stojící venkovní svítidla, ideálně s technologií LED.

Osvětlujeme-li prvky zahrady, na které není možné světla ukotvit, vybíráme často ze zahradních halogenů. Stromy, sochy, skalky či drobné zahradní stavby nejlépe osvětlí právě venkovní reflektory.

Hodně zdaru při vybírání v sekci VENKOVNÍ SVÍTIDLA přeje Tým www.sandria.cz